ביקורות סרטים

תיק נעדר

אז מתברר כי "תיק נעדר" רחוק מלהיות נהדר. אור פז משלים פערים.

צילום: gabriel.jorby

לא כל יום אפשר להגיד כי במאי זר החליט לעבד למסך הענק, ספר ישראלי. זה הוא המקרה עם הסרט הצרפתי "תיק נעדר" אשר מבוסס על ספרו של דרור משעני בעל אותו השם. מחשבה אחת רצה לי במוח לפני ובזמן צפייתי בסרט, מדוע ודווקא בחר הבמאי אריק זונקה בספרו של דרור משעני? במאי שסרטו האחרון היה לפני עשור. האם זו הפשטות שבסיפור, העובדה כי מסתתר בו משהו אוניברסלי שכל אחד יכול להנות ממנו, או בגלל שמתחת לכל הפשטות יש משמעות גדולה יותר, מסר חשוב שרצה הבמאי להעביר לצופיו. מה שזה לא יהיה, אני יכול לסכם את חוויתי עם "תיק נעדר" כבינונית.

עלילתו של "תיק נעדר" מתעסקת בתעלומה של נער נעלם, עליו מופקד בלש מותש וציני, שתוך כדי חקירתו ינסה לתקן את מערכת היחסים עם בנו. המורה לצרפתית של הנער שומע על המקרה ומחליט לעזור לבלש.

בעייתי הגדולה כאן, היא העובדה כי אין שום אלמנט שמצליח להרים את הסרט מעבר לז'אנר הפילם נואר הטיפוסי המוצע. הוא מורכב מקלישאות ובנוסף מכיל דמות ראשית סטראוטיפית כמצופה מסוג סרטים אלו, הבלש המדוכא והשתיין המתמודד עם בעיות בחייו בזמן שמנסה לפתור את התעלומה עליה הוא מופקד. וכנראה שהפשע הכי גדול שלו זה שהוא לא מצליח להחזיק את תשומת ליבם של הקהל עם התעלומה, מהלכי עלילתו פשוט מאוד מרגישים ממוחזרים ולא באמת מצליחים להניע את הסיפור.. וזה מבלי לציין את עלילת המשנה העוסקת בילדו של הבלש שלקראת סופה נעצרת באמצע ונעלמת מבלי להשאיר עקבות.

צילום: y.caradec

ואז להפתעתי הגדולה, באמצע שום מקום, הסרט מצליח לתפוס תאוצה. הוא סוף כל סוף מצליח להתקדם עם עלילתו, הטוויסטים שזורק הבמאי אחד אחרי השני מצליחים לגרום לי להיות על קצה המושב ופתאום הכל נחתך בפתאומיות למסך שחור, והסרט נגמר ברגעיו היותר מעניינים במהלך כל השעתיים שלו. למרות מגרעותיו הרבות שציינתי, אני כן מוכן להחמיא לקאסט שמופיע כאן שלמרות התסריט הדל, הם מנסים להפיק את המיטב, במיוחד רומן דוריס הנותן תצוגת משחק מעניינת ומסתורית.

לסיכום, הסרט לא מחדש הרבה מהז'אנר, אבל גם לא כזה מותח כפי שמנסים להציג אותו. "תיק נעדר" פשוט מאכזב מה שמשאיר לי את האופציה לבדוק האם זה נכון שהספר יותר טוב מהסרט.

אור פז

תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם