נטורי קרתא
חדשות בעולם

יידיש, דולרים ואנטי-ציונות: מי אתם נטורי קרתא?

מאיפה קיבלו את שמם, ומדוע הם שוללים את קיומה של מדינת ישראל?

צילום: Gedalya Gott

בשנת 2017 כבר ניתן לצאת מנקודת ההנחה כי רובנו גדלנו אל תוך מדיניות כור ההיתוך המפורסמת של בן גוריון: לא משנה מאיפה אתם בארץ, מהן האמונות שלכם, במה עובדים ההורים או מה שם המשפחה שלכם. במהלך השירות הצבאי/הלאומי, או אפילו רק משוטטות ועבודה ברחבי הארץ, יוצא לנו לפגוש ולהכיר את מרבית הטיפוסים שמאפיינים את החברה הישראלית. ופה קבור הכלב, אנחנו פוגשים רק את מרביתם. גם אם שירתתם עם חרדים, וגם אם יצא לכם להסתובב ברחבי שכונת מאה שערים, לונדון או ניו-יורק איזה פעם או פעמיים, סביר להניח שלא נתקלתם מקרוב בחברי הקהילה הקיצונית נטורי קרתא.

6966136005_a9d3ff634b_b צילום: Gedalya Gott

עץ השורשים של הקהילה

קהילת נטורי קרתא התפלגה מאגודת ישראל ב-1938, חבריה המקוריים, בראשותו של הרב עמרם בלוי והרב אהרון קצנלבוגן, פרשו במחאה על כך שהתנועה איננה מקיימת את ההפרדה הנוקשה מהישוב הציוני בארץ ישראל. בתחילה קראו להם ״חבורת החיים״ על שמו של חיים זוננפלד (1932-1849), הרב הראשון מהעדה החרדית בירושלים שהטיף להפרדה מוחלטת בין דתיים לחילונים, ולהחרמה של הציונות ושל מפעל ההתיישבות. הפיצול הראשון בתוך נטורי קרתא אירע בשנות ה-60, כאשר הרב אורי בלוי (הבן של הרב עמרם בלוי) והפלג שתחתיו התקרבו חזרה אל עבר העדה החרדית, ומעתה והלאה קראו לעצמם  אנשי ״תורה ויראה״. לאחר מכן התרחש פיצול נוסף בתחילת שנות ה-2000 כאשר חלק מחברי ״תורה ויראה״ טענו כי ההנהגה איננה קנאית דיו, הם החליטו לפרוש, והשתכנו בבית הכנסת אוהל שרה. משם נגזר שמם, אנשי ״אוהל שרה״.

6820013864_71137eda26_c צילום: Gedalya Gott

״תורה ויראה״ VS ״אוהל שרה״

חברי הקהילה נחלקים לשתי קבוצות: אנשי ״תורה ויראה״ ואנשי ״אוהל שרה״. הראשונים מזוהים יותר עם התנגדות רעיונית לציונות בכל רובד, וידועים יותר כאנשי הרוח בקהילה, ואילו השניים ידועים בעשייה מעשית בשטח: הפצת עלונים, השתתפות בהפגנות, תליית מודעות, פגישות עם גורמים עוינים לישראל וכדומה. שתי הקבוצות מטיחות ביקורת רבה בראשי ההנהגה החרדית בישראל על כך שהם באים במגע עם מוסדות המדינה הציונית. רובם ככולם מאמינים כי ליהודים אין לגיטימציה לחיות בישראל לפני בואו של המשיח ( אבסורד מוחלט, הרי חלק בלתי מבוטל מהם עדיין חי פה). בנוסף הם מאמינים כי מפעל הציונות וההתיישבות בארץ ישראל מהווים קריאת תיגר מיותרת על מדינות העולם, שגוררת שפיכת דמים, וכי היא נידונה להיכשל מלכתחילה.

2481802828_e376183051_b צילום: ilya ginzburg

בארץ ובעולם

ריכוזים של נטורי קרתא, ניתן למצוא במספר מקומות: החל מירושלים, דרך בית שמש, ועד לונדון וניו-יורק. מרכז הקהילה בישראל נמצא בשכונת מאה שערים בירושלים, בארה״ב ישנו מרכז גדול במונסי, ניו-יורק. השקפת העולם של חברי הקבוצה דומה מאוד לזו של החברה החרדית, אך נחשבת קיצונית יותר. כלל חברי הקבוצה דוברים יידיש ביום יום, ומאמינים כי עברית היא שפת הקודש, וכי חל איסור להשתמש בה שלא לצורך תפילה.

שומרי העיר

פירוש השם נטורי קרתא בארמית הוא ״שומרי העיר״, ומקורו בתלמוד. מספרים כי מקורו של השם ברבי חייה וברבי אשי, שהוזמנו בידי רבי יהודה הנשיא לסיור בעיר כלשהי, וביקשו להסתכל על שומרי העיר. לאחר שהציגו בפניהם אותם, הם קבעו כי אלה ״מהרסיי העיר״. כאשר שאלו אותם מי הם שומרי העיר, הם ענו ״המשכילים והכתובים״. הכוונה היא כי מי שבאמת שומר על העיר הם המאמינים והמתפללים, ולא אנשי צבא וחרב מטעם המדינה. כיום השם ״נטורי קרתא״  מאפיין את כלל החרדים שמתנגדים בכל תוקף לציונות. יש לציין כי מאז הקמת הקהילה ב-1938 ועד ימינו אנו, היא עברה כמה וכמה גלגולים, ויש שאומרים כי הקשר בין חברי הקבוצה כיום לבין חברי הקבוצה המקוריים, הוא בשם בלבד.

6820016260_ef85fa1337_b צילום: Gedalya Gott

 נגד הציונות גם אם תהיה מדינת הלכה

אלה שמתגוררים בישראל כמעט ואינם משתמשים בשירותי המדינה ובמוסדותיה, הם לא מדברים עברית, ונוטים להשתמש רק במזומן: דולר, אירו או כל כסף זר אחר מלבד השקל הציוני. חברי הקהילה שוללים את קיומה של ישראל הריבונית, מתכחשים אליה, וחלקם אף מאמינים כי צריכה לקום מדינה פלסטינית במקומה. הם מרבים להפגין כנגד שלל דברים: מוסדות חינוך חרדים שמתוקצבים בידי הממשלה, חיילים מהמגזר החרדי, אגודת ישראל, חילול שבת, זרמים אחרים ביהדות, גזילת קרקעות של פלסטינים וכו׳. קיצוניים ככל שיהיו, תודו שאי אפשר שלא להנות ולצחקק, למראה חבורת ילדים דוברים יידיש קולחת.

6966135463_16dc130329_c צילום: Gedalya Gott

 

6966143871_9fb0e0daec_b צילום: Gedalya Gott 

תחקיר של Vice על קהילת נטורי קרתא בלונדון:

ועוד אחד כחול-לבן מבית היוצר של אמנון לוי:

אז פעם הבאה שתראו יהודים חרדים, דוברי יידיש, שורפים דגלי ישראל ומתריסים נגד קיומה של המדינה, אל תהיו מופתעים כאילו לא שמעתם עליהם, ועל הסיבות מדוע הם עושים זאת.

זייט געזונט ושישמור אתכם האל!

אורן כרמלי

יידיש, דולרים ואנטי-ציונות: מי אתם נטורי קרתא?

תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם