לייף סטייל

מתי קושי להירדם הופך להפרעת שינה?

רבים מאיתנו חווים תקופות שבהן קשה לנו להירדם. המחשבות מתרוצצות בראש, העיניים פקוחות ואנחנו נשארים ערים בזמן שכולם מסביב ישנים. מתי נדודי שינה הופכים להפרעת שינה ומה אפשר לעשות כדי לחזור לשינה טובה ובריאה?

שינה היא מצב פיזיולוגי מחזורי, החשוב מאוד לתפקוד מאוזן של מערכות הגוף והרגש שלנו, להתפתחות ולשמירה על מערכת חיסונית טובה. הפרעות שינה יביאו לתחושת העייפות המוכרת הפוגעת בתפקוד היומיומי שלנו.

הפרעת שינה יכולה להופיע אצל כל אדם ונפוצה בקרב נשים בהריון, אצל אנשים בעלי משקל עודף, קשישים, עובדי משמרות ואצל אנשים הנוטלים תרופות כרוניות או צורכים סמים ואלכוהול.  

מצבים שבהם יופיעו הפרעות שינה חולפות

תקופת לחץ, לאחר מחלה, ניתוח, אובדן אדם קרוב, שינוי בחיים המקצועיים, שינוי סביבת שינה, רעשים חדשים, ג'ט לג, צריכה גבוהה של קפאין או ניקוטין, גמילה מתרופות או מסמים.  

באלו מצבים נצטרך לגשת לטיפול בהפרעות שינה

אם הגעתם למצב שבו אתם חווים קשיי שינה במשך חודש ברציפות, באחד או יותר מהמצבים המתוארים בכתבה, כדאי לקחת בחשבון כי עם היקיצות מתעורר גם הצורך בטיפול בהפרעות שינה. טיפול כזה, יאתר את מקור הבעיה, במישור הפיזי או הרגשי ויעזור להחזרת שינה טובה, רציפה ובריאה לחייכם.

מצבי הפרעות שינה נפוצים: אינסומניה

החווים הפרעת שינה זו יחוו קושי להירדם, מחזורי שינה קצרים ויקיצות תכופות ומוקדמות. ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשילוב של כל המאפיינים או חלק מהם.  

פראסמוניה – ביצוע פעולות מתוך שינה

מצב שבו אדם מבצע פעולות כמו דיבור, הליכה או חווה ביעותי לילה תוך כדי שינה. שנתו של החולם אינה נפגמת בזמן זה, כמו גם תפקודו הפיזי – קוגניטיבי. אותו אדם אינו מודע אליהן או יזכור אותן בבוקר שאחרי, אלא שהסובלים מהפרעה זו עלולים לסכן את עצמם מתוך שינה או להפריע לשנת הסובבים אותם.

רגליים חסרות מנוחה

מכירים את זה שהרגל קופצת מתוך שינה? לפעמים נרגיש תחושת נפילה. ההפרעה תבוא לידי ביטוי בתחושת כאב, זרמים, נימלול ולחץ על אזור הרגל. מצב זה יוצר בנו צורך לקום, לשחרר את הרגל בתנועות או בהצמדת הרגל לרצפה. הפרעה זו תביא ליקיצות לילה תדירות ותחושת עייפות במשך היום. נפוץ אצל אנשים הסובלים מאי ספיקת כליות ונשים בהריון.

ביעותי לילה

הפרעת שינה זו מאופיינת בשני מצבים עיקריים: מצב תת הכרתי בזמן השינה ומצב הכרתי בו היקיצה הפתאומית מתרחשת בסופו של סיוט. במצב הראשון, האדם הסובל יחווה את החלום כפחד אמיתי, הוא יצעק או ידבר מתוך שינה אך לא יהיה מודע להתנהגותו. במצב השני, יחווה החולם הזעת יתר, נשימה כבדה ודפיקות לב חזקות. גם אז, אותו אדם לא יזכור בבוקר את שחווה באמצע הלילה לעומת סובביו, שיזכרו את אותו מצב קיצון.

ניתן לאתר את מקור הבעיה באמצעות טיפול מיוחד לכך אצל פסיכולוג או פסיכולוגית קלינית, כאשר בחלק מהמקרים הטיפול יכלול טיפול תרופתי.


מתי קושי להירדם הופך להפרעת שינה?

תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?

לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם