טבע וחיות

למה כמעט כל חתולי הטריקולור הם בכלל חתולות?

אם אנחנו מדברים על חתולים בעלי שלושה צבעים סביר להניח שאנחנו מדברים על חתולות ולא חתולים, וההסבר לכך יכול ללמד אותנו שיעור קטן בגנטיקה.

צילום: quinn.anya

פעם הבאה שתראו חתול עם שלושה צבעים כדי שתתייחסו אליו כמו אל גברת, ולא בגלל שהוא מגונדר יותר מחתול שחור רגיל, אלא בגלל שרוב הסיכויים שזאת באמת חתולה. במילים אחרות אם ראיתם חתול בעל שלושה צבעים לפחות, זאת כנראה חתולה. אצל חתולים כמו אצלנו ואצל בעלי חיים נוספים המידע הגנטי הוא כפול. אצלנו לדוגמא בגרעין של כל תא בגופנו יש 23 זוגות כרומוזומים, כל כרומוזום מכיל הרבה מאוד גנים שונים.

צילום: Abode of Chaos

הסיבה שיש לנו זוג כרומוזומים היא שכרומוזום אחד קיבלנו מאימא ואת השני מאבא. תכונות שונות נמצאות על כרומוזומים שונים, לדוגמא, צבע העיניים נמצא בכרומוזום מספר 15. בדרך כלל תכונות שכאלה באות לידי ביטוי רק מגנים שמקורם בכרומוזום אחד מבין הזוג, הכרומוזום השני מושתק, אם כי יש לפעמים תכונות מעורבות. כמעט כל הכרומוזומים שלנו כמו גם של החתולים, הם זוגות. בכל זוג, הגנים דומים אך התכונה עצמה שונה. כלומר בשני הכרומוזומים מספר 15 יש גנים שמבטאים צבע עיניים, אך באחד מהם הגן יקודד לצבע ירוק ובכרומוזום השני הגן יקודד לחום.

צילום: MSVG

הדבר הזה נכון לכל זוגות הכרומוזומים מלבד לזוג אחד מיוחד שאנחנו קוראים לו כרומוזום המין. להבדיל משאר זוגות הכרומוזומים, כרומוזומי המין שונים אחד מהשני. ישנם שני סוגי כרומוזומי מין: X  ו-Y, הם נקראים כרומוזומיי מין משום שהם קובעים את המין (זכר או נקבה). אצל חתולים כמו אצלנו ושאר היונקים, שילוב של XוX  יוביל לתינוקת נקבה, בעוד X וY  זכר. אלו גם השילובים היחידיים שאפשריים משום שתמיד יקבל התינוק כרומוזום  X מאמו, ואילו מאביו הוא יכול לקבל Y אז הוא יהיה זכר או X ואז זאת תהיה נקבה.

כך כמובן זה גם אצל חתולים, מה שמיוחד בחתולים זה שהגן שמקודד לצבע הפרווה נמצא על כרומוזום X ואילו בY הוא חסר. כלומר אם זה זכר יהיה לו רק גן אחד לצבע פרווה וזה יהיה הצבע היחידי שלו. בהקשר הזה חשוב להגיד שהצבע הלבן מקורו בגן אחר שנמצא גם על כרומוזום אחר, לכן הוא יכול להיות קיים בזכר או בנקבה בלי קשר לגנים שעל כרומוזום X. אם נמשיך בקו הזה נבין שאצל נקבות יש שני כרומוזומי X, כלומר אצל חתולה יהיו שני גנים שונים לצבע פרווה. אם במקרה הגנים האלו מקודדים לצבעים שונים יכול להיות שלאותה חתולה תהיה פרווה בשני צבעים שונים נוסף ללבן. 

 צילום: Can H.

כמו תמיד ישנם מקרים יוצאי דופן, 1 מתוך 3000 חתולי טריקולור שתראו יהיה זכר. זה קורה כאשר אותו חתול קיבל בתהליך לא תקין עוד כרומוזום X מאבא או מאמא. במצב כזה הוא יהיה זכר בעל XXY. חתולים אלו בדרך כלל יהיו עקרים. אצלנו אגב מצב שכזה ידוע כתסמונת קליינפלטר, היא מתרחשת בערך 1 ל-1000 לידות של גברים. היא מאופיינת בעיקר בהתפתחות לא תקינה של מערכת המין. בנוסף, בשל השפעות הורמונאליות וחוסר בטסטוסטרון, הלוקה בתסמונת יקבל מאפיינים נשיים יותר, עגלגלות, שיעור נשי ואף חזה מוגדל יותר. בגלל סיבוכים אלו מרבית מהלוקים בסינדרום עקרים. כשני שליש מסך כל אותם גברים בכלל לא מאובחנים ולא מודעים לכך במשך כל חייהם. מרבית מהשליש הנותרים שכן מאובחנים, מגלים זאת רק כאשר צצות בעיות בפוריות.

צילום: Symic

אז בפעם הבאה שתראו חתול עם שלושה צבעים או אפילו רק עם שני צבעים שהם לא לבן, תוכלו מיד לדעת שמדובר בחתולה, ואם ישאלו אתכם איך ידעתם, תוכלו לתבל את השיחה עם עובדה מעניינת על גנטיקה, או שתבחרו בתשובה מסתורית שפשוט הייתה לכם תחושה לגבי העניין, כך או כך כנראה שתשאירו רושם מעניין. 

 

עומרי נהור

למה כמעט כל חתולי הטריקולור הם בכלל חתולות?

תגובות

2 Comments

  1. אם כך, איך.יתן לי הטריקולור מתרבים ושומרים על יחודם ?

    נכתב ע״י דליה (הגב)
    • הם לא שומרים על ייחודם.. טריקולור זה לא גזע כמו פרסי או סיאמי אלא רק צבע הפרווה.

      נכתב ע״י משתמש אנונימי (לא מזוהה) (הגב)

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם