חדשות בעולם

כל מה שלא רציתם לדעת על גבינות מסריחות

שילוב של חלב מחיות משק, ותהליכים ביולוגים שונים ומשונים, אחראי להיווצרותן של גבינות "ריחניות" ומגוונות בטעמן. הכתבה שתעשה לכם חשק לארוחה רומנטית.. או שלא.

צילום: Elliot Moore

תהליך ייצור הגבינה כמעט תמיד מתחיל בחימום של החלב עד שהחלבונים שבו מתמצקים. החלבונים עוברים שינוי מרחבי בצורתם, שינוי בלתי הפיך, בדומה למה שקורה לחלבון הביצה כשמחממים אותו. כשהחלבונים מתגבשים ניתן להפטר מהמים ונשארים עם גבינה גולמית, המשך התהליך תלוי ב"טיפול" שמעבירים את הגבינה.

צילום: grongar

בשביל לקבל גבינות קשות וארומטיות מוסיפים לגבינה חיידקים ו/או פטריות עובש שונות. בגבינה שוויצרית למשל החיידקים שמוספים לגבינה פולטים כמויות גדולות של פחמן דו חמצני. בועות הפחמן הדו חמצני נתקעות בגבינה, ואנחנו מקבלים את החורים האופייניים לגבינה זו. חשבתם פעם למה לגבינות ריחניות יש לעיתים ריח של רגליים?

צילום: EverJean

אז התשובה אולי קצת ברורה אבל עדיין מרעישה. החיידקים שאחראים לריח האופייני הזה הם קרובי משפחה של החיידקים שנותנים לרגליים מזיעות את אותו הריח הגבינתי. גבינה כחולה בכלל לא הייתה כחולה אם לא היו בה נבגים של פטריות מסוג פנציליום. אותן פטריות שמהן ניתן להפיק את אנטיביוטיקת הפנצילין. הפטרייה מפרישה את הפנצילין ובכך מחסלת או מעכבת גדילת חיידקים מזהמים. אנחנו משתמשים בפניצילין כאנטיביוטיקה נגד זיהומים חיידקיים.

צילום: adactio

ברי היא גבינה שבתוכה חיה חברה של אורגניזמים מיקרוסקופים, חיידקים ופטריות עובש אשר נמשכים לגבינה. חלק גדול מהגבינה שאנו אוכלים היא בעצם אותם יצורים. ישנן פטריות עובש מסוכנות לנו, אשר מייצרות חומרים מזיקים, אך העובש שגדל על גבינות מסוג זה בדרך כלל בטוח לאכילה, אלא אם אתם נמנים עם מקצת האנשים שאלרגים לעובש שכזה.

מה שכן חשוב לדעת הוא שריכוזי האמוניה בגבינה זו גבוהים מאוד ביחס למאכלים אחרים. אמוניה היא גם מרכיב עיקרי בשתן שלנו, והיא מופרשת בכמויות גדולות על ידי אותם היצורים שאחראים להבשלת הגבינה.

צילום: richard_north

באי סרדיניה שבאיטליה לקחו את תהליך הפירוק וההבשלה של הגבינה שלב אחד קדימה. באזור זה נוהגים להכין גבינה מסורתית אשר נקראת קאזו מארצו, בתרגום חופשי מאטלקית "גבינה רקובה". בתהליך הכנת הגבינה נותנים לגבינה לשבת בחלל פתוח, ובעצם מזמינים זבובים להטיל ביצים בתוך הגבינה. מהביצים מגיחות הרימות שמתחילות לאכול את הגבינה ו"להוציא" אותה מהצד השני של מערכת העיכול שלהם. לגבינה יש מרקם רך ואף נוזלי.

יש כאלה שמנקים את הרימות לפני אכילת הגבינה, אבל יש רבים שאוכלים אותה עם הרימות, שיכולות להגיע לאורך של כמה סנטימטרים. הגבינה לא עומדת בסטנדרטים הסניטריים של אירופה, והיא אסורה לשיווק ומכירה בכל מדינותיה, אך עם זאת, היא נמכרת בשווקים שחורים במדינות אחדות ביבשת.

צילום: Shardan

נראה שאין סוף למגוון הטעמים והריחות בעולם הגבינות המסריחות, אך כולם תלויים בפירוק והבשלה או בשפת העם: ריקבון. לזכותם של חובבי הגבינות המסריחות חשוב לציין שגבינות קשות בדרך כלל עשירות בטעם האומאמי, שהוא הטעם של מונוסדיום גלוטומט, טעם שרבים מוצאים כטעים מאוד, ומחזק טעמים בארוחות ומזונות.

צילום: tellumo

ואם כל אלה דוחים או מגעילים אתכם, אז אל תשכחו שעל טעם ועל ריח אין להתווכח, והכל מתחיל ונגמר בתרבות ובסביבה שבה גדלתם.

 

עומרי נהור

כל מה שלא רציתם לדעת על גבינות מסריחות

תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם