חדשות בעולם

יוצאים מהארון גידול: מיומנו של עובד חנות לגידול ביתי

ראיון מרתק חושף פרטים חדשים על מגדלי Indoor בישראל: מי הם, מה הם קונים, והאם באמת ישנם אנשים שמגיעים רק כי הם ׳מגדלים עגבניות׳?

צילום: mista stagga lee

ע׳ עובד בחנות גדולה ומוכרת במרכז הארץ, שמוכרת כמעט כל מה שצריך בשביל לגדל קנאביס, או כל צמח אחר בתוך חלל סגור: אוהלי גידול, תאורה, מערכות השקייה, מפוחים, מאווררים, דשנים, ואפילו ניירות גילגול וגריינדרים יש בנמצא. זרעי קנאביס כמובן שלא תמצאו בחנות, ״כל שני וחמישי מגיעים לקוחות ושואלים אם אפשר להשיג פה זרעים״ הוא אומר לי ונראה קצת מתוסכל מהעניין.

הוא עובד שם כבר זמן מה, ולמד להכיר את הצרכן הישראלי על כל רבדיו. כאשר אני שואל אותו אם הוא יכול לאפיין את סוגי הצרכנים לכמה קטגוריות כלליות, הוא מחייך ואומר, ״ברור שאני יכול, למרות שאתה יודע מה אומרים על ספרים וכריכות״. אני פוגש אותו בסופו של יום עבודה, הוא נראה מותש ומספר שהיו היום המון אנשים, ושהוא לא הפסיק לעבוד לרגע. ע׳ עובד בסניף עם למעלה מ- 5 עובדים, שעובדים במשמרות כמעט ללא הפסקה.

בשנים האחרונות חלה עלייה גדולה במספר חנויות הגידול הביתי בארצנו הקטנה. הרשת הראשונה והגדולה בישראל, פועלת למעלה מ-10 שנים, והיום כבר מחזיקה מספר דו ספרתי של סניפים בפריסה ארצית. כיום ישנם עוד מספר מתחרים בולטים בתחום, ועוד כמה קטנים יותר, אך עושה רושם שהמגדל הישראלי לא מתכוון להאט בגידול, ולכל החנויות יש עבודה בשפע. ערכתי עם ע׳ ראיון קצר, על מנת שיוכל לשפוך אור רב יותר על תופעת גידול indoor בישראל, והתוצאות ממש מעבר לתמונה.

צילום: West Midlands Police

  • איך היית מאפיין את האנשים שמגיעים לחנות? 

״אפשר להגיד שכולם: יהודים, ערבים, דרוזים, חילונים, דתיים, מבוגרים, צעירים, גברים, נשים, טרנסים, או בקיצור בני אדם. ישראלים מכל סוג, צבע, דת ומין מגיעים אלינו לחנות ומעוניינים לגדל לעצמם את הצמחים שעושים להם טוב, כל אחד והעדפותיו. אם להיות כנה, אנשים מכל רקע מגדלים. כבר ראיתי הכל מהכל, הורים לילדים, חרדים, סטודנטים, עורכי דין, קשישים, חולים שמחכים לאישור, חולים שסורבו, ובגדול כל מי שרק תרצה. אני יכול להגיד שכל הטיפוסים שמאפיינים את החברה הישראלית מגיעים לחנות יום יום״.

תמיד התנגד לעישון פארש. צילום: yanec

  • מה בעצם כוללים השירותים שאתם מציעים?

״מתן ייעוץ תאורטי נרחב לכל סוגי המגדלים באשר הם. החל ממתן עזרה בתכנון חלל הגידול, דרך המלצה על סוגי תאורה בהתאם לאופי הגידול והחלל, ועד מתן עצות וטיפים בכל עניין ועניין שנוגע לגידול צמחים בחללים סגורים. כמו שעציץ שגדל בחוץ צריך לקבל אוויר, מים, שמש ומרכיבים תזונתיים, כך גם עציץ בגידול ביתי חייב לקבל מדדים מדויקים של תאורה, איוורור, השקייה, מצע גידול, תפריט האכלה וכדומה. פעמים רבות קורה שאנשים חושבים שאנחנו גם מספקים שירותי הרכבה בחלל הגידול, אז אחת ולתמיד אבהיר כי חנויות גידול לא מספקות שירותים של הרכבה. זה אסור בתכלית ובשביל זה תצטרכו לקרוא באינטרנט ולעשות לבדכם״.

צילום: spotreporting

  • באיזה מידה אנשים חשדנים כאשר הם מגיעים לחנות?

״חלק גדול מהאנשים מאוד חשדנים ולחוצים. מגדלים חדשים לרוב יהיו בחששות כבדים, ותמיד יסתכלו מעבר לכתף בפעמים הראשונות שהם מגיעים לחנות. בדרך כלל אנשים שעושים זאת במשך שנה ויותר, כבר מרגישים הרבה יותר בנוח, וחוזרים רגועים יותר מפעם לפעם. לפני עשור קרה מקרה אצל רשת מתחרה, בו שוטרים עקבו על לקוחות שהגיעו לקנות בחנות במרכז הארץ, ארבו להם ובסוף עצרו אותם. מאז ישנן שמועות שקריות רבות, והרבה אנשים ניזונים מהן, לכן רבים מהלקוחות עדיין לא ממהרים להגיע לחנות, אני יכול להבין אותם, למרות שרמת הדיסקרטיות גבוהה, ואנו תמיד חושבים על הפרטיות של הלקוח״.

צילום: West Midlands Police

  • מנסיונך האישי, תוכל לספר כמה עציצים מגדלים בממוצע, אנשים שרוצים לגדל קנאביס לצריכה עצמית, ומהן העלויות הכרוכות ?

״המגדל הממוצע לרוב יגדל בין 2 ל-6 צמחים (גודל העציצים כמובן משתנה מגידול לגידול). עלויות גידול של ערכה ראשונית יכולות להגיע עד 5000 שקל פלוס מינוס, סכום לא קטן בכלל. אך אם מתחשבים במחירי הקנאביס הנהוגים כיום בארץ (בין 80-150 שקל לגרם), הסכום הזה כמובן מתגמד, בטח אם לוקחים בחשבון את החרדה והפחד שהאדם חוסך כאשר הוא בוחר לגדל לבדו, ולא לפנות לסוחרי סמים מפוקפקים שיכולים גם לסבך אותו, וגם לעלות לו ביוקר. יש לציין כי המחיר הממוצע כולל בתוכו כל מה שצריך כדי לגדל: אוהל, תאורה, מפוח, עציצים, דשנים, מצע גידול וכדומה״.

צילום: West Midlands Police

  • מה המוצר הכי נמכר בחנות?

"יש כמה מוצרים מאוד פופולריים, אך מערכות תאורה ודשנים הם הנמכרים ביותר. אני אתן לך מקרה קלאסי כדוגמה, רוב האנשים בתחילת דרכם לא יודעים שעליהם לדאוג לתאורה שמדמה את אור השמש, ולא להשתמש בתאורה ביתית רגילה. לכן פעמים רבות קורה שמתחילים גידול במנורות רגילות, רואים כי התוצאות לא טובות, מגיעים לייעוץ בחנות ואז ועוברים לגידול תחת נורות לחץ גבוה ו/או נורות led, אשר מדמות את אור השמש בצורה טובה בהרבה, ומעניקות ספקטרום צבעים רחב יותר.

תאורת led צילום: cannabispictures

הדשנים הנמכרים ביותר אצלנו הם House & Garden, advanced nutrients, Bionova. כמובן שיש להשתמש בדשנים בכל מחזור גידול, לכן זה לא מפתיע שהם מהנמכרים בחנות. דשנים הם בעצם המזון של הצמחים, הצמח צריך לקבל מספר מרכיבים תזונתיים על מנת להבטיח שישגשג ויגדל כראוי. בזיליקום (או כל צמח אחר) שיקבל רק מים, יגדל פחות טוב מאשר כזה שיקבל מים עם דשנים. תנו לי לגלות לכם סוד: ברוב המקרים החברות המסחריות הגדולות, משווקות את אותם הדשנים בדיוק, עם שינויים קלים, ותווית שונה״.

צילום: Sustainable sanitation

  • מה הדבר הכי מוזר שקרה לך במסגרת העבודה?

״אחד הלקוחות הקבועים שלנו הוא שוטר שמגיע על מדים כדרך קבע. הוא אוהב לגדל את הירקות והפירות שלו בתוך ארון גידול בבית, וגם לנו לקח קצת זמן להבין שזה אכן תחביב אמיתי שלו, ולא כל תסריט אחר שעובר לך בראש. אני לא צריך לספר לך איך נראים הפרצופים של יתר הלקוחות שנמצאים בחנות בזמן שהוא מגיע. בפעם אחרת לקוח החליט להביא איתו לחנות עציץ חולה בשביל לקבל ייעוץ כיצד עליו לטפל בו. זה רק קצה הקרחון של הסיפורים ההזויים שקורים פה״.

עם כזה טנדר, זה כבר סיפור אחר. צילום: ainavidal

  • שאלת השאלות: האם ישנם אנשים שבאמת מגיעים רק כי הם ׳מגדלים עגבניות׳?

״כן יש הרבה מאוד כאלה. ישנם המון חקלאים שמחפשים מערכות השקייה חדישות, ופתרונות הדברה אורגניים שאנחנו מספקים עבורם. חוקרים, חקלאים ורבים אחרים רוצים לבדוק שיטות גידול שונות ופחות מוכרות כמו אקווהפוניקה, הידרופוניקה, ועוד שלל טכניקות גידול מקוריות שכמעט ולא נוסו בישראל. בחנות אנחנו מספקים שירותי ייעוץ ומוצרים משלימים לכל השיטות המיוחדות האלה. באופן כללי ניתן לראות כי בעולם כולו ישנה מגמה של שינוי, בכל מה שנוגע לגידול ירקות ופירות לצריכה ביתית. אנשים רבים אוהבים לגדל שלא בעונה, בנוסף עירוניים רבים מגדלים בחללים סגורים את הירקות והפירות שהם צורכים ובוחרים שלא לקנות בסופר או בשוק. כל אלה מהווים חלק גדול מאותם ׳מגדלי עגבניות׳ שמגיעים לחנות ותאמין לי, יש מלא מהם״.

  • בתור מי שנפגש יום יום עם ישראלים שמעוניינים לגדל, מה דעתך על הנתון שקובע כי ישנם למעלה ממיליון אזרחים בישראל שצורכים קנאביס?

״נשמע לי נתון סביר מאוד. תכלס סטטיסטיקה לא אומרת לי כלום, ואני לא באמת יודע על איזה נתונים היא מבוססת. לדעתי האישית יתכן שישנם אפילו יותר. אנשים מצביעים ברגליים, ואנחנו עובדים במלוא המרץ כבר תקופה ארוכה. תוסיף לזה שיש כבר לפחות 3 רשתות עם מספר סניפים, ועוד כמה חנויות קטנות, וכולן מרשתות את הארץ כולה, מהצפון ועד הדרום הרחוק. מה גם שהרבה לקוחות עדיין אינם מרגישים בנוח להצהיר שהם מעשנים קנאביס, בטח ובטח להגיע לחנות, ומעדיפים לבצע הזמנות דרך הטלפון או האינטרנט. יתכן מאוד והם אינם חלק מהסטטיסטיקה״.

בקרוב אצלנו? צילום: new 1lluminati

  • האם קיים גידול בקצב הקנייה מאז שהוכרז בתקשורת 'מודל ארדן' לאי הפללה והפסקת הרדיפה של מעשני קנאביס?

״באופן חד משמעי כן. כבר ביום שאחרי מסיבת העיתונאים בה הכריז השר על השינוי, הגיעו כפול אנשים מהיום הקודם. אני אתן לך דוגמה סופר עדכנית: בהמשך השבוע אחרי ההכרזה של ארדן, הגיע אבא מלווה בשני ילדיו בני 21 ו-27. הוא נכנס בקול תרועה והכריז שאם השר לבטחון פנים מכריז קבל עם ועדה בתקשורת שאין בעישון קנאביס מעשה פלילי, הוא יגדל בבית שלו בשמחה רבה. אין ספק שישנם הרבה לקוחות חדשים שעד כה לא חשו בנוח לגדל, ועתה הם מרגישים שקיבלו את האישור החצי רשמי מצד הממשלה להתחיל לגדל. הקופות אכן מראות גידול במחזור הכספים מאז ההכרזה על שינוי במדיניות מצד הממשלה״.

צילום: Koby12345

נכון לכרגע השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, עסוק בעיקר בדיבורים ולא בשינוי בפועל. ראינו כי הצעת החוק לאישור המודל שהציע נפלה, ונדחקה הצידה. למרות זאת יש לזכור כי הוא הצהיר על הנהגת מדיניות אי הפללה של קנאביס, שכל מטרתה היא הסרת הרישום הפלילי מאנשים שהואשמו, מואשמים ויואשמו באחזקת קנאביס לצריכה עצמית. הצהרה שללא כל צל של ספק מחזקת את התקווה של אזרחים רבים בישראל, שלא רחוק היום בו יתרחש שינוי אמיתי ומהותי, בו כל אזרח יהיה רשאי לעשן ולגדל קנאביס באופן חוקי.

צילום: Lenny Montana

אסיים בברכת >שחררו את הצמח< לכל החולים, והבריאים שמעריכים את אין ספור סגולותיו הרפואיות, הנפשיות, והתעשייתיות של הצמח המופלא הזה.

אורן כרמלי

יוצאים מהארון גידול: מיומנו של עובד חנות לגידול ביתי

תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם