ביקורות סרטים

החיים האלה

שום דבר בחיים האלה לא הכין את המבקר שלנו לסרטו של דן פוגלמן..

צילום: Gage Skidmore

החיים עצמם יכולים להיות מפתיעים ולעיתים די נוקשים, אפילו ברגעים הכי קשים יהיו את אלו שיאמינו כי כל דבר בחייהם קרה בשל סיבה והכל חלק ממטרה גדולה יותר, ולמרות כל זה שום דבר בחיי לא הכין אותי ליצירה הקולנועית לשמה התכנסנו כאן היום. סרטו השני של דן פוגלמן המוכר היותר לקהל הרחב בשל היותו היוצר של סדרת הדרמה "החיים עצמם", עם הקרנתו באמריקה נקטל על ידי מבקרים, והתקשיתי להבין מדוע, מכיוון שממבט ראשון זה נראה כי מדובר בדרמה אנושית, כזאת שאולי לא מביאה הרבה בגזרת המקוריות אך עדיין אפקטיבית ומבצעת את עבודתה בצורה הכי טובה.

עכשיו תתארו לעצמכם את ההפתעה שהתגלתה לפני, שבעצם מדובר באחד מן הסרטים היותר אמביציוזיים שיצא לי לראות השנה, וקשה שלא להצדיע לפוגלמן על הנסיון להביא משהו שונה לקהל צופיו. בדקותיו הראשונות, דווקא נהניתי. וכל זאת תודות לשפה הקולנועית העשירה שמובאת כאן ולהופעת אורח של שחקן שכלל לא ציפיתי לו. אך לאחר מכן העניינים רק מדרדרים ומה שהיה בעל הפוטנציאל להיות אחד מן הסרטים היותר ייחודים שיצאו השנה מתגלה כבלאגן אחד ענקי.

פוגלמן, המוכר יותר בתחום הטלוויזיה. גורם לסיפוריו להרגיש כמו מלודרמות יבשושיות המזכירות יותר כיוון של אופרת סבון מתחילת שנות אלפיים מאשר סרט עלילתי באורך של שעתיים הראוי להיות מוקרן על המסכים הענקיים, וזאת גם מבלי לציין את כמות הפעמים בהם גלגלתי את עייני או צחקתי מהטויסטים הדרמטיים הנעים בין נדושים לבין מגוחכים.

המסר שהבמאי מנסה להעביר כאן הוא על כיצד רגעים קטנים, רנדומליים ובלתי צפויים בחיינו יכולים להוביל לאירועים הכי משמעותיים בהם, המסר מונחת על הצופים במהלומת פטיש. וזאת כאשר חשבתי בהתחלה כי אולי מדובר ביצירה יותר מתוחכמת ממה שציפיתי. ניסיון לדבר על המהות האמתית של הסיפור הבדיוני, על איך המציאות יכולה להיות מוזרה יותר מכל דמיון, כל הרעיונות הללו כלל ולא מצליחים לתפוס מספיק נפח בשל העובדה כי הדמויות והסיטואציות בהם אנו נתקלים, נשארות בגדר השטחיים וכל ניסיון להעניק להם נפח מסוים נכשל בשל אי יכולתו של פוגלמן להבין יותר לעומק את דמויותיו ולהשתמש באירועיהם הטרגיים כאמצעים של שוק והלם בלבד.

צילום: Gage Skidmore

"החיים האלה" הוא ההוכחה כי לא כל אחד יכול לקפוץ מהמסך הקטן לגדול, אני מעריך את פוגלמן ואת מה שניסה ליצור כאן, אך כוונותיו הטובות והעובדה שרוב השחקנים מנסים לפחות לתת את כול כולם כאן, כלל ולא מצליחים להציל את הסרט, למעריצי "החיים עצמם" אני ממליץ לוותר על הסרט, להישאר בבית ולצפות בשידורים החוזרים.

אור פז

החיים האלה

תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם