חדשות בעולם

הגאון והשיגעון: סיפורו של פרנץ קפקא

אחד הסופרים היהודיים המשפיעים ביותר ברחבי העולם עד היום הוא פרנץ קפקא, בואו להכיר את סיפורו.

צילום: mr.paille

צאצא למשפחה יהודית בצ'כיה, פרנץ קפקא נולד במאה ה-19, בעיצומה של המהפכה התעשייתית האירופאית. הוא עבר בר מצווה ככל ילד יהודי טוב, והתקבל לאוניברסיטת קארל בפראג ללימודי כימיה, אך תוך שבועיים, ייתכן שתחת לחצו של אביו, עבר ללימודי משפטים. במהלך לימודיו החל לקחת גם קורסים בספרות והצטרף לאגודת סטודנטים גרמנית שארגנה אירועי ספרות. מספר שנים לאחר מכן הוענק לו תואר ד"ר למשפטים, והוא התמחה כשנה כפקיד בבתי משפט פליליים ואזרחיים.צילום: Spritzfellow

עם סיום הלימודים קפקא החל לעבוד בחברת ביטוח, ממנה קיבל ללא ספק את השראתו לסיפוריו הקצרים ומהר מאוד התפטר. לאחר כשבועיים החל לעבוד בחברה ממשלתית לביטוח עובדים מפני תאונות. הוא עבד בחברה זו למעלה מ-10 שנים, אפילו כאשר לקה בשחפת בשנת 1917, עד שעבר להתגורר בגרמניה בשנת 1923.

צילום: Christiaan Tonnis

קפקא התעניין מאוד במחקרים פסיכואנליטיים והרבה להתעסק בדמויות גבוליות בסיפוריו ובנובלות שלו. על פי עדויותיהם של קרוביו, ייתכן שסבל מחרדה חברתית קשה, ואף שקע בדיכאון קליני לתקופות, וסבל מחוסר שינה, עצירות ומיגרנות כתוצאה מלחצים ומתחים משפחתיים וזוגיים. על פי חוקרים, כתיבתו הושפעה מהמצבים הנפשיים בהם היה מצוי מעת לעת. קפקא נפטר בשנת 1924 ממחלת השחפת, ומבלי שיצירותיו המשמעותיות פורסמו.

לאחר מותו בשנת 1925 פורסם ספרו המפורסם ביותר "המשפט", שממש כמו יצירותיו הרבות האחרות, נותר לא גמור. קפקא חי את העידן המודרני, ופעל בניגוד למסלול שהותווה לו בחייו. כפי שהעיד על עצמו, כל פעם קפץ ממקום למקום ומהחלטה אחת לאחרת, כתוצאה מהיסוסו בקבלת החלטות שעשויות להיות שגויות. כך למשל, הוא היה מאורס לתקופה אך ביטל את אירוסיו, עבר מסלולי לימודים, יחסו כלפי הציונות השתנה מעת לעת, הוא לא הקפיד על לימודי עברית, פסנתר, כינור ועוד.

צילום: Scubabeer

מורשתו של קפקא הייתה להומניזם וסובלנות, וכנגד הבירוקרטיה האנושית, והיא נצורה על אף רצונו להשמידה. יצירותיו פורסמו על ידי חברו הטוב מקס ברוד, שטען שעצם זה שקפקא ביקש ממנו להשמיד את היצירות, מעיד על כך שהוא ידע שזה לא יקרה. כמו כן, ברוד ראה ערך ספרותי רב בעזבון ולכן לא רצה לשרוף את הכל. בצוואתו של ברוד הוא ביקש להוריש את היצירות למזכירתו, אילזה הופה, וממנה ביקש להוריש לספרייה הלאומית בירושלים. לאחר מאבק משפטי עם בנותיה של הופה, בתי המשפט בישראל קבעו שהכתבים יועברו לספרייה הלאומית בירושלים.


תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


הנצפים ביותר

‎למעלה

אהבתם את התכנים שלנו?לחצו לייק וקבלו עדכונים שוטפים

טעות בפרסום?

עזרו לנו להבין את הטעות, כתבו לנו דרך תיבת הטקסט את הטענה ואנחנו נשמח להתייחס ולתקן את הפרסום. לפרטים נוספים צרו קשר דרך [email protected]

x
עדכון שבועי על תוכן מרחבי הרשת לתיבת המייל שלכם, מתאים? הרשמו עכשיו !

הרשמו באמצעות כתובת המייל שלכם ותהנו מעדכון שבועי קבוע של החדשות החמות מרחבי הרשת, ובחינם!

באתר זה פועלת אמנת פרטיות ואנטי-ספאם